Strona głównaPoradnikŚlub kościelny - koszt, formalności, wymagane dokumenty

Ślub kościelny – koszt, formalności, wymagane dokumenty

Decyzja o ślubie

Para, która po zaręczynach podejmuje temat ślubu, musi zdecydować, jaki ślub chce wziąć. Może wybierać między ślubem w urzędzie stanu cywilnego lub w kościele. Jeżeli przyszli małżonkowie są osobami mocno wierzącymi i zależy im, by powiedzieć sobie sakramentalne tak przed ołtarzem, a cała uroczystość powinna mieć według nich przede wszystkim wymiar duchowy, to ich wybór z pewnością padnie na ślub kościelny.

Dokumenty i formalności przed ślubem kościelnym

Przyszli małżonkowie mogą zdecydować, w którym kościele wezmą ślub. Nie musi to być wyłącznie parafia panny czy pana młodego. Przyszła para młoda musi okazać w kancelarii parafialnej wybranego przez siebie kościoła swoje dowody osobiste w celu zweryfikowania tożsamości. Należy także złożyć metryki chrztu oraz zaświadczenie o przystąpieniu do sakramentu bierzmowania. Niezbędne jest także potwierdzenie odbycia przez przyszłych nowożeńców nauk przedmałżeńskich i spotkań w poradni rodzinnej. Jeśli zapowiedzi były wygłoszone w innej parafii także trzeba przedstawić ich potwierdzenie. Na koniec trzeba pamiętać o zaświadczeniu o odbytej spowiedzi. Para po wybraniu przez siebie wymarzonej daty ślubu powinna zgłosić się do kancelarii parafialnej pół roku wcześniej, by dowiedzieć się, czy jest ona dostępna. Jeśli data ślubu zostanie już ustalona to przyszli państwo młodzi muszą pofatygować się jeszcze raz do kancelarii, tym razem trzy miesiące przed datą ślubu celem spisania protokołu przedślubnego. Po jego spisaniu przez dwa tygodnie w parafiach młodych głoszone są zapowiedzi. Wtedy także para powinna pierwszy raz przystąpić do spowiedzi. Spisanie aktu ślubu ma miejsce tydzień przed ślubem, podczas którego trzeba dysponować kompletem dokumentów. Podczas spisywania aktu ślubu konieczna jest także obecność przyszłych świadków, którzy muszą wylegitymować się dowodami osobistymi. Dzień przed ślubem przyszli państwo młodzi muszą także przystąpić do sakramentu spowiedzi.

Koszt ślubu kościelnego

Koszt ślubu kościelnego może być różny, to zależy od parafii. Mówi się, że opłata za ślub kościelny jest „co łaska”, w rzeczywistości jednak przyszła para młoda słyszy w kancelarii, ile wypada dać za ślub w danej parafii. Należy przygotować się na wydatek wahający się od 200 do nawet 1500 zł. Do tego należy dodać także zapłatę dla organisty, koszt dekoracji kościoła kwiatami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read