Strona głównaModa ślubnaŚlub humanistyczny - co to takiego?

Ślub humanistyczny – co to takiego?

Moda na śluby humanistyczne

Śluby humanistyczne zyskują w Polsce i na świecie coraz większą popularność. Są to ceremonie organizowane przez stowarzyszenia humanistyczne. Podczas obrządku główny nacisk jest stawiany na wartości humanistyczne, czyli miłość, poszanowanie człowieka, wolność, zaufanie, przyjaźń, równość kobiety i mężczyzny, empatia, tolerancja. Jest celebracją miłości. Ślub humanistyczny może wydawać się atrakcyjną alternatywą dla przyszłych państwa młodych, którzy nie utożsamiają się z żadną religią i nie odpowiada im forma ślubu cywilnego.

Czym jest ślub humanistyczny?

Ślub humanistyczny jest wyjątkową ceremonią, której indywidualny styl i charakter nadaje każda para młoda, dlatego nie ma dwóch takich samych uroczystości humanistycznych. Można przyjąć, że ślub humanistyczny jest manifestacją miłości dwojga ludzi. Stałym punktem występującym na każdym ślubie humanistycznym jest obecność celebransa, czyli osoby, która udziela ślubu i pomaga parze młodej w organizacji tego wydarzenia. Reszta ceremonii jest wynikiem upodobań, pragnień i kreatywności pary młodej. Należy pamiętać, że ma on wymiar czysto symboliczny, nie jest on uznawany przez prawo polskie.

Jak wygląda ceremonia zaślubin?

Ślub humanistyczny przypomina trochę spektakl teatralny. Jest on wypełniony gestami, symboliką i słowami, jakie są ważne dla przyszłych państwa młodych. Oni także ustalają muzykę, jaka będzie towarzyszyć ceremonii, piszą słowa przysięgi ślubnej. Celem ślubu jest ukazanie miłości dwojga ludzi, ich charakteru, ekspresji i światopoglądu. Ceremonia może się odbyć w dowolnym miejscu, nie ma żadnych ograniczeń. Przyszli nowożeńcy mogą ślubować sobie miłość np. przy ławce w parku, która była miejscem ich pierwszej randki. Na koniec ceremonii państwo młodzi wymieniają się symbolicznie obrączkami.

Organizacja i cena ślubu humanistycznego

W celu organizacji ślubu humanistycznego należy zgłosić się do Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistycznego. Na stronie internetowej stowarzyszenia jest formularz zgłoszeniowy i wszelkie niezbędne informacje, jak łatwo i szybko zorganizować ceremonię. Cena ślubu humanistycznego jest zbliżona do ceny, jaką płaci się za ślub cywilny w plenerze. Marząc o organizacji ślubu humanistycznego trzeba przygotować się na wydatek rzędu tysiąca złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read