Jak wiadomo Polacy to naród, który przywiązuje ogromną wagę do tradycji, co również jest widoczne podczas przyjęć weselnych.
Większość par młodych oprócz zapewnieniu swoim gościom pysznego jedzenia, dobrego alkoholu i muzyki, przy której same nogi rwą do tańca stara się, także pielęgnować polskie zwyczaje, które w zależności od danego regionu mogą się nieco różnić. Nie mniej jednak cel pozostaje ten sam, a mianowicie świetna zabawa do białego rana i kultywacja staropolskich zwyczajów. Czego zatem nie może zabraknąć na prawdziwym polskim weselu?
Polskie wesele pełne niezwykłych tradycji
W zależności od regionu, czy rodzinnych tradycji ceremonia zaślubin i przebieg całego wesela toczy się według określonego planu. Jednym ze zwyczajów, który sięga kilkuset lat wstecz jest bez wątpienia błogosławieństwo przyszłych małżonków, które odbywa się w zaciszu domu Panny Młodej. Jest to zwyczaj kontynuowany praktycznie przez każdą młodą parę. Polega na tym, że bliscy narzeczonych, czyli przeważnie rodzice, chrzestni i dziadkowie udzielają błogosławieństwa na nową drogę życia.
To bardzo wzruszający moment nie tylko dla samej pary młodej, ale również dla ich rodziców, którzy bezpowrotnie wydają swoje dzieci z domu, aby od tej pory zaczęli wspólnie dorosłe życie i założyli rodzinę.
Kolejnym zwyczajem, który ma miejsce tuż po nabożeństwie to obsypanie małżonków ryżem, bądź deszczem grosików. Tradycyjnie zarówno ryż, jak i monety symbolizują szczęście i dobrobyt. Młodzi mają za zadanie nazbierać jak najwięcej pieniążków, a ten kto będzie miał ich więcej to zgodnie z tradycją będzie wiódł prym w domu. W ostatnim czasie bardzo często można spotkać się też z wypuszczaniem gołębi przez parę młodą, co symbolizuje wierność.
Następnym bardzo chętnie praktykowanym zwyczajem są bramy weselne, czyli zastawianie drogi przejeżdżającej młodej parze i gościom. Jest to bardzo zabawna tradycja, tym bardziej gdy osoby, które organizują taką bramę wykażą się kreatywnością. W zamian świadkowie dają ciastka i alkohol, a także cukierki.
Kiedy młodzi dotrą już na salę weselną zostają przywitani chlebem i solą. Oprócz tego muszą wypić kieliszek wódki, a szkło rzucić za siebie. Według tradycji, aby małżonkowie żyli długo i szczęśliwie kieliszki muszą się potłuc. Następnie pan młody ma obowiązek przenieść swoją żonę na rękach przez próg.
Zwykle po północy odbywają się oczepiny, czyli kolejne tradycyjne wydarzenie. Najprościej rzecz biorąc zwyczaj ten polega na wydaniu nowej pary młodej. W większości regionów Polski odbywa się to na takiej zasadzie, że wszystkie panny znajdujące się na sali tworzą krąg, w środku którego zasiada pani młoda, która ma zasłonięte oczy. Następnie krąg porusza się w rytm muzyki, gdy ona przestaje grać pani młoda rzuca welonkę, lub bukiet ślubny, a osoba która go złapie zgodnie z tradycją w następnej kolejności wyjdzie za mąż. Sprawa wygląda podobnie w przypadku kawalerów, lecz z tą różnicą, że pan młody rzuca muszką, albo krawatem.
Praktycznie po oczepinach pojawia się tort weselny, który zgodnie z tradycją małżonkowie własnoręcznie kroją pierwszy kawałek karmiąc się nim nawzajem.
Zabawy weselne, czyli dopełnienie udanej zabawy
Udane wesele zależy nie tylko od smacznego jedzenia, czy dobrej muzyki, lecz również zabaw, które z pewnością zagwarantują kupę śmiechu. Jak wiadomo tradycyjne polskie wesele bez „pociągu” to nie wesele. Jest to prosta zabawa, która przyciąga zarówno starszych, jak mi młodych ludzi.
Bardzo ciekawą zabawą jest też kareta, która polega na tym, że wodzirej czyta opowiadanie, w którym występują różne postacie, takie jak np. woźnica, czy konie. Prowadzący wyczytuje imiona, a wskazana osoba musi obiec swoje krzesło dookoła. Jeśli tego nie zrobi musi wypić tak zwanego „karniaka”.
Kolejną grą, która stała się wręcz hitem weselnych atrakcji to „Test na zgodność małżeńską”. Polega ona na tym, że państwo młodzi siadają na środku sali odwróceni do siebie plecami. Każde z nich otrzymuje po dwa przedmioty, uosabiające świeżo upieczonego męża i żonę. Następnie muszą odpowiadać na zadane pytania podnosząc do góry dany przedmiot.
Bardzo znaną zabawa jest również „Chusteczka haftowana”, która pojawia się praktycznie na każdym weselu. Jej uczestnicy tworzą krąg, w środku którego znajdują się państwo młodzi, którzy mają za zadanie wybrać osobę płci przeciwnej, uklęknąć, rozłożyć pod jej nogami chusteczkę i ją pocałować.
To tylko kilka zabaw, z którymi możemy spotkać się na polskim weselu. Są one kluczem do swobodnej i przyjemnej atmosfery na przyjęciu weselnym.
Zatem tradycyjne polskie wesele może być nie tylko zabawnym sposobem na świętowanie tego najważniejszego dnia w życiu jakim jest dzień zaślubin, ale także poznanie zwyczajów i podtrzymanie tradycji. Mimo upływu lat nowożeńcy starają się przynajmniej kilka z nich praktykować na swoim ślubie.
Tekst: Anna Myśliwiec-Warchoł portal ślubny https://slubnaceremonia.pl/
Fot. Lensurevideo, pixabay