Strona głównaPrzygotowaniaŚlub cywilny - dokumenty, koszt, formalności

Ślub cywilny – dokumenty, koszt, formalności

A więc ślub

Para chcąca zalegalizować swój związek, musi zdecydować, jaki będzie miała ślub. Może zdecydować się na ślub w kościele lub ślub udzielony w urzędzie stanu cywilnego. Na decyzję przyszłych państwa młodych co do wyboru miejsca zaślubin ma wpływ najczęściej wiara, obyczaje, najbliższa rodzina lub otoczenie.

Koszty, dokumenty, formalności przedślubne

Jeśli młodzi zdecydują się na ślub cywilny muszą udać się do wybranego przez siebie urzędu stanu cywilnego. Należy pamiętać o zabraniu ze sobą ważnego dowodu tożsamości, czyli dowodu osobistego lub paszportu. Trzeba także mieć ze sobą potwierdzenie opłaty za ślub, dokonanej w urzędzie. Opłata skarbowa wynosi 84 zł za ślub w urzędzie lub 1000 zł, jeśli zdecydujemy się na uroczystość poza urzędem, np. w parku lub na plaży. Jeśli z przyczyn niezależnych, ślub musi się odbyć w szpitalu lub więzieniu, para nie ponosi kosztów dodatkowych. W przypadku, gdy zgodę na ślub musi wydać sąd, pisemną zgodę także należy przedłożyć w urzędzie. Planowanie ślubu z obcokrajowcem wiąże się z koniecznością złożenia zagranicznego aktu urodzenia. Jeśli jedno z przyszłych małżonków jest po rozwodzie, należy przedstawić w urzędzie akt ślubu z adnotacją o ustaniu lub unieważnieniu małżeństwa. Wszelkie wątpliwości związane z dokumentacją rozwieje kierownik urzędu stanu cywilnego. W czasie wizyty w urzędzie stanu cywilnego przyszła para młoda składa również zapewnienie o tym, że nie wie o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. Jest ono ważne pół roku. Na koniec ustala się termin ślubu.

Ślub

Kiedy nadejdzie ten wielki dzień, przyszli państwo młodzi muszą stawić się w urzędzie razem ze świadkami z ważnymi dokumentami tożsamości, by kierownik urzędu stanu cywilnego mógł potwierdzić ich dane. Jeśli jeden ze świadków lub państwa młodych nie mówi po polsku, należy postarać się o tłumacza lub biegłego, który będzie obecny podczas ceremonii. Państwo młodzi muszą także zdecydować o nazwisku, czy pozostają przy swoich nazwiskach, decydują się na dwuczłonowe lub jedno wspólne. Po ślubie państwo młodzi otrzymują bezpłatnie jeden skrócony odpis aktu małżeństwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read